

Chongqing, metropola na jugozahodu Kitajske, je postal globalni fenomen zaradi svojih edinstvenih urbanističnih značilnosti. Nahaja se v gričevnati regiji, obkrožen rekama Jangce in Jialing, in je zasnovan kot pravi labirint, kjer so nebotičniki, železnice, ki potekajo skozi stavbe, in vertikalne reke postali realnost. To je mesto, ki očara, a tudi zmede vse, ki si upajo raziskovati njegove kompleksne ulice. Te posebne znamenitosti ustvarjajo podobo mesta, ki spominja na prizore iz futurističnega sveta cyberpunka.
Chongqing – mesto prihodnosti
Futuristična arhitektura
Zaradi topografije, ki sili mesto k vertikalni rasti, je Chongqing razvil specifično arhitekturo. Prebivalci se morajo premikati skozi kompleksne mreže stopnic, premičnih stopnic in peš mostov. Eden najizrazitejših primerov te urbanistične domišljije je podzemna postaja, ki sega globoko v zemljo in je ena najglobljih postaj na svetu. Poleg tega mesto skriva množico nenavadnih objektov, kot so živalski vrtovi na vrhovih stavb in viseči mostovi, ki delujejo kot prizori iz futurističnih filmov.
Najbolj noro mesto na svetu
Chongqing ni nenavaden zgolj zaradi svoje arhitekture. Zgodovina mesta sega v davne čase, v 20. stoletju pa je postal strateško središče, zlasti v času kitajske državljanske vojne. Mesto je prestalo huda bombardiranja, a se je kljub temu še naprej razvijalo.
Danes ima Chongqing več kot 32 milijonov prebivalcev, mestne oblasti pa si prizadevajo prilagoditi infrastrukturo tej ogromni populaciji. Za mnoge obiskovalce je Chongqing najbolj noro mesto na svetu. S svojo futuristično podobo, dinamičnim razvojem in ekscentričnim dizajnom je postal prava atrakcija za digitalne nomade in vse, ki iščejo nova doživetja.
Članek je povzet s portala Journal.rs
Foto: Pexels / Instagram (@ichongqing.info)