

Vsi govorijo o filmu “Sinners” – mi smo si ga ogledali in tukaj so naši prvi vtisi
Če se spomnimo devetdesetih in začetka dvatisočih let, lahko zaključimo, da je bil v takratni kinematografiji močno zastopan žanr grozljivk, ki je v ospredje postavil nadnaravna bitja, natančneje – vampirje. Začelo se je leta 1994 s slavnim filmom Interview with the Vampire, nadaljevalo leta 1996 s filmom From Dusk Till Dawn, vse do uspešnice Queen of the Damned. Takratni kinematografi so bili polni tematsko podobnih filmov. Nato so nadnaravna bitja skoraj povsem izginila s filmskih platen. Po petindvajsetih letih pa je končno prišlo do filma Sinners – katerega glavni negativci so prav vampirji. Vendar pa Sinners ni le klasična nadnaravna grozljivka. V nadaljevanju z vami delimo vtise.
O čem govori film Sinners?
Po dolgih letih odsotnosti se dvojčka Smoke in Stack odločita, da se vrneta v rojstno mesto. Obogatela sta z delom za glavno gangstersko organizacijo v Chicagu, sedaj pa želita zaslužek vložiti v nočni klub za temnopolto skupnost, imenovan Juke Joint. Ko se odprtje kluba bliža, se dvojčka podata na krajše potovanje, da bi našla idealno osebje in poslovne partnerje. Pridruži se jima tudi Sammie Moore, mladi sorodnik in nadarjeni kitarist, ki si želi pobegniti pred očetom, ki njegov glasbeni talent dojema kot greh.
Zgodbo sestavlja več raznolikih likov, katerih življenjske poti spoznavamo skozi dialoge. Največ pozornosti pritegne belka Mary, ki je še vedno zaljubljena v Stacka. Medtem ko se lokalna skupnost zbira, na prizorišče stopi vampir. Potem ko v svojo vrsto spremeni zakonski par, Remmick pride do glavne tarče – temnopoltih. Glasba in ples združujeta preteklost in prihodnost – kar sestavi celotno sliko izkušenj temnopoltih Američanov skozi burno zgodovino.
Zakaj si film velja ogledati?
To filmsko delo je polno simbolike. Dogajanje je postavljeno v začetek tridesetih let 20. stoletja, in spretno obravnava vprašanje temnopolte skupnosti, ki je desetletja preživljala v težkih razmerah. Njihova neomajna volja jim je pomagala, da so obstali skupaj in za seboj pustili bogato kulturno dediščino. Prav glasbeni del filma najbolje prikaže, kako so različni umetniški žanri nastajali na bombažnih poljih in v prvih nočnih klubih, nato pa so se z leti nadgrajevali in razvijali. Žanrska fluidnost ni prisotna po naključju, temveč prinaša družbeno kritiko. Vampirji kot nadnaravna bitja predstavljajo moč bele rase, ki je takrat neusmiljeno poskušala prikrajšati pravice vsem pripadnikom temnopolte skupnosti.
Film Sinners od prve do zadnje scene gledalcem nudi popolno doživetje. Ryan Coogler je ta film posnel z uporabo dveh različnih sistemov – Ultra Panavision 70 mm (s katerim so bili posneti filmi Ben-Hur in The Hateful Eight) ter IMAX 65 mm. Ultra sistem ponuja širši kader, medtem ko IMAX omogoča večjo površino slike.
Kulturni in zgodovinski konteksti igrajo glavno vlogo v filmu. Prisotni so tudi odrski učinki, nikakor pa ne gre zanemariti igralske zasedbe, ki je opravila vrhunsko delo. Michael B. Jordan je ponovno pokazal svojo suverenost na filmskem platnu. Tudi njegova dvojna vloga je odlično izpostavila ves njegov talent. Poleg njega je Hailee Steinfeld blestela v vsaki sceni. Pokazala je svojo ranljivost, a hkrati tudi neustavljivo zapeljivost. Če vprašate nas – skoraj smo prepričani, da ji bo prav ta vloga prinesla prvega oskarja v karieri.
Na koncu poudarjamo: film Sinners slavi kino, vrača nekoliko izgubljeno vero v kinematografijo in spretno prikazuje pravi pomen sedme umetnosti.
Ocena Journala: Ena beseda je dovolj za opis tega filma. To je 10/10
Kaj je navdihnilo glasbeni segment, o katerem vsi govorijo?
Slavni ameriški umetnik Ernie Barnes je v svojem življenju naslikal številna umetniška dela. Eno najpomembnejših med njimi pa je The Sugar Shack. Kot otrok je Barnes na skrivaj obiskal temnopolti klub in to izkušnjo kasneje prenesel na platno. Na sliki so podolgovate, mišičaste figure, ki plešejo v transu – podobna scena je prikazana tudi v petminutnem glasbenem segmentu filma Sinners. S tem to filmsko delo pridobi še eno pomembno umetniško simboliko.
Članek je prevzet s portala Journal.rs
Foto: Sinners / IMDb; Photo by Courtesy of Warner Bros / IMDb; Video: YouTube