

Knjige, ki vas bodo spremenile: Predstavljamo vam 10 naslovov, ki ostanejo z vami še dolgo po zadnji strani
Obstajajo knjige, ki jih zapremo in hitro pozabimo. Bile so v redu, vendar niso pustile večjega vtisa. In potem so tu druge, tiste, ki se nam vračajo v misli še dneve ali tedne po branju. Takšne knjige nas spodbudijo, da spremenimo mnenja, da bolje razumemo sebe ali druge ter da začnemo dvomiti o vsakdanjih stvareh. Ni nujno, da so to “velike” ali težke knjige. Nasprotno. Pogosto gre za preprosto povedane zgodbe, ki nas zadenejo na pravem mestu ob pravem času. To so knjige, ki spodbujajo k razmišljanju in ostanejo z vami dolgo po zadnji strani.
V nadaljevanju vam predstavljamo seznam knjig, ki so na nas naredile tak vtis. Izpostavili smo osem takšnih naslovov.


1984, George Orwell
Ena najbolj znanih knjig 20. stoletja je Orwellov roman 1984. Gre za distopični roman, ki je ob svojem nastanku predstavljal zastrašujočo vizijo prihodnosti. Ko je leto 1984 prišlo in minilo, se je izkazalo, da je njegova vizija sveta danes še bolj aktualna. Zdi se, da s časom postaja roman vse pomembnejši.
V romanu je London mračno mesto v osrčju totalitarne Oceanije, kjer Miselna policija kot temen oblak visi nad vsako sekundo življenja svojih prebivalcev, kot tiha grožnja njihovemu življenju in varnosti. Partija vlada z železno roko. Winston Smith je uslužbenec Ministrstva za resnico, kjer dela na režimski propagandi, torej ponarejanju zgodovinskih dejstev. Z vsako zapisano lažjo raste njegova sovražnost do vladajoče Partije. Čeprav se zaveda vseprisotnega nadzora in smrtne nevarnosti, bo skušal razmišljati z lastno glavo. Vendar ne more ubežati dejstvu, da ga Veliki brat ves čas opazuje.
1984 je eno najvplivnejših, najpogumnejših, najprovokativnejših in najpomembnejših del svetovne književnosti, domišljeni svet pa je opisan tako prepričljivo in v detajlih, da nam vzbudi srh.

Deklina zgodba, Margaret Atwood
Morda za knjigo še niste slišali, zagotovo pa ste slišali za serijo. Deklina zgodba je še en distopični roman, ki v današnjem času, žal, ne zveni več nemogoče. Serija z enakim imenom je knjigo popularizirala in ji le še povečala pomen. Čeprav smo v uvodu zapisali, da knjige, ki spodbujajo razmišljanje, niso nujno težke, Deklina zgodba vsekakor ni lahkotno branje.
Fredova je ena redkih žensk v Republiki Gilead – nekdanjih Združenih državah Amerike – ki so še zmožne rojevanja. Prisiljena je postati Zapovednikova ljubica in rojevati otroke, da bi se izčrpana dežela ponovno naselila. V ozračju brezupa, krutosti in strahovlade, kjer je vsak lahko ovaduh, neposlušnost pa se strogo kaznuje, mora Fredova najti način, kako preživeti. Mora se spretno gibati med zahtevami Zapovednikov, njihovih brezčutnih žen, Mart in drugih Dekel. Ima pa svoj cilj: preživeti in najti hčer, ki so ji jo odvzeli.

James, Percival Everett
Roman James avtorja Percivala Everetta velja za mojstrovino. Je tudi letošnji dobitnik Pulitzerjeve nagrade za fikcijo. Gre za novo interpretacijo priljubljenega romana Pustolovščine Huckleberryja Finna in bo gotovo postal sodobni klasik. Duhovito, a hkrati srhljivo delo, James opisujejo kot večplastno literarno poslastico.
Služabnik Jim pripoveduje o svojem pobegu, nevarnostih in spoznanjih o sebi, identiteti in moči upora. Huck, dobrosrčni deček, je zdaj le spremljevalec Jima na reki Mississippi. Ko se zgodba odmakne od izvirnika, izbruhne vse, kar je bilo nekoč zamolčano: kaj pomeni preživeti kot suženj, kako se dostojanstveno upreti razčlovečenju in pridobiti samospoznanje. Jim je pismen, izobražen in razpravlja z Rousseaujem, Voltaireom ter Lockom o etiki, pravici do osebnosti, do glasu in do jeze, ki ga žene naprej. Izbral si bo novo ime – James.

Rojen kot zločin, Trevor Noah
Komika Trevorja Noaha poznamo kot voditelja oddaje The Daily Show, ki jo je prevzel od Jona Stewarta, vendar njegovo življenje razkriva številne zgodbe. Odraščal je v Južnoafriški republiki v času apartheida, v avtobiografskem romanu Rojen kot zločin pa pripoveduje neverjetno zgodbo, ki ga je oblikovala kot človeka. Takrat je njegovo rojstvo pomenilo zločin.
Njegova mama je bila temnopolta pripadnica plemena Xhosa, oče pa bel Švicar. V osemdesetih letih je bilo mešano razmerje kaznivo s petimi leti zapora. Trevor je prve leta preživel večinoma skrit, saj ga je mama z bizarno strogimi ukrepi želela zaščititi pred rasizmom in segregacijo. Po padcu apartheida sta z mamo začela novo pustolovščino – živela sta svobodno in odprto.
Njegove zgodbe ustvarjajo ganljiv in hkrati duhovit portret dečka, ki je odraščal v nevarnem času, oborožen zgolj z ostrim smislom za humor in brezpogojno materino ljubeznijo.

Project Hail Mary, Andy Weir
Če ste gledali film Marsovec z Mattom Damonom, morda veste, da temelji na romanu Andyja Weira. Isti avtor je napisal izvrsten roman Project Hail Mary, ki še ni preveden v slovenščino. Gre za zgodbo o odkrivanju, intuiciji in preživetju, ki vas popelje na potovanje, ki si ga ne bi upali niti sanjati.
Ryland Grace je edini preživeli član obupane, zadnje rešilne misije. Če mu ne uspe, sta človeštvo in planet Zemlja obsojena na propad. Le da se tega v tem trenutku ne zaveda. Ne more se spomniti niti svojega imena, kaj šele narave naloge, ki jo mora izvesti – ali kako jo sploh opraviti. Vse, kar ve, je, da je spal zelo dolgo in se zbudil milijone kilometrov stran od doma, z dvema truploma ob sebi. Ko se spomini začnejo vračati, Ryland dojame, da ga čaka nemogoča naloga. Sredi vesolja, na majhni vesoljski ladji, mora rešiti znanstveno uganko in zaustaviti grožnjo, ki bi lahko pomenila konec človeške vrste. In to mora storiti povsem sam.

Modrost starega učitelja, Mitch Albom
Stari profesor, nekdanji učenec in največja življenjska lekcija. To je slogan romana Modrost starega učitelja pisatelja Mitcha Alboma. Bestseller, prodan v več kot 18 milijonih izvodov po vsem svetu, je eden tistih, zaradi katerih boste postali bolj pozorni in znali ceniti življenje.
Albom pripoveduje o svojem bivšem profesorju Morrieju Schwartzu.
Morda je bil to v vašem življenju dedek, babica, učitelj ali sodelavec – nekdo moder in potrpežljiv, ki vam je pomagal razumeti svet in vam dal dragocen nasvet. Morda ste, tako kot Mitch, s časom izgubili stik. Nasveti so zbledeli, svet pa se zdi bolj hladen. Ne bi bilo lepo, če bi ga lahko znova srečali? Mitch je dobil drugo priložnost.
Ponovno se je povezal z Morriejem v zadnjih mesecih njegovega življenja – obiskoval ga je vsak torek. Njuno obnovljeno prijateljstvo se je spremenilo v zadnje predavanje, z naslovom: kako živeti.

Atomske navade, James Clear
Na našem seznamu je tudi ena self-help knjiga, ki bi vam dejansko lahko pomagala. James Clear, eden vodilnih svetovnih strokovnjakov za oblikovanje navad, v knjigi ponuja jasna navodila in strategije: kako ustvariti čas za nove navade (tudi kadar ga nimate), kako se izogniti pomanjkanju motivacije in volje za spremembe.
Atomske navade bodo preoblikovale vaš pogled na napredek in uspeh. Knjiga je polna orodij in strategij, ki vam bodo pomagale spremeniti katerokoli navado – ne glede na to, ali ste član ali vodja športne ekipe, ki želi osvojiti prvenstvo, lastnik podjetja, ki želi redefinirati industrijo, ali posameznik, ki si želi prenehati kaditi, shujšati, zmanjšati stres ali doseči katerikoli drug cilj.

Med dvema kraljestvoma, Suleika Jaouad
Suleika Jaouad je dobitnica nagrade Emmy, pisateljica, govornica, bolnica in aktivistka. Sodelovala je s predsednikom Obamo v njegovem svetovalnem odboru za raka, njeno delo pa je bilo predstavljeno v OZN, ameriškem kongresu in na TED Talku. Napisala je avtobiografsko pripoved o preživetju, ki izpodbija idealistične predstave o novih začetkih.
Po diplomi je bila pripravljena na “resnični svet”, a jo je pričakal drugačen scenarij – diagnosticirali so ji agresivno levkemijo. To je pomenilo izgubo samostojnosti. Štiri leta je preživela v bolniški postelji. Ko jo zdravniki končno razglasijo za “zdravo”, se vrnitev v življenje zdi še težja.
Prisiljena je sprejeti preteklost in se prilagoditi novi normalnosti. Ugotovi, da neprestano lovi ravnovesje med dvema kraljestvoma – zdravih in bolnih. Zato se odpravi na potovanje po ZDA – s svojim psičkom in majhnim kombijem, ki postane njen novi dom. Na tem potovanju želi znova opredeliti meje svojega življenja.

Članek je prevzet s portala Journal.hr
Foto: Dupe Photos, Mladinska knjiga, Bukla, EMKA, Dobre knjige, Felix