Branje dobre knjige je idealna rešitev, da si oddahnete od zaslona in se osredotočite na papir. Prepričani smo, da ste se mnogi že v začetku leta odločili prebrati več. Toda s tehnologijo in platformami za pretakanje vsebin se zdi, kot da nikoli ni bilo težje dokončati knjige. Če ste se trdno odločili, da želite več brati, ali pa imate radi krajše knjige, vam ponujamo knjige pod 200 stranmi, ki so res kakovostne.
Padec, Albert Camus
Poleg Tujca, ki bi prav tako spadal v to kategorijo in ste ga verjetno vsi brali v srednji šoli, je branja vredno še eno Camusovo delo. Padec je tudi zadnji roman tega slavnega pisatelja, dobitnika Nobelove nagrade za književnost. Roman je postavljen v Amsterdam, napisan je v obliki monologa Jean-Baptista Clemencea, ko razmišlja o svojem življenju in se izpoveduje neznanemu sogovorniku. Clemence sebe opisuje kot nekoč popolnega egoista, uspešnega pariškega odvetnika na vrhuncu moči, dokler nekega večera, ko se vrača domov, pelje čez most čez reko Seno, zagleda mlado dekle, ki se vrže z mostu. Temu dogodku sledi njegov dokončni moralni padec, izpraševanje vesti in krivde, ker dekleta ni rešil smrti.
Let nad kukavčjim gnezdom, Ken Kesey
Verjetno ste že videli z oskarjem nagrajeni istoimenski film z Jackom Nicholsonom v glavni vlogi, a če knjige še niste prebrali, jo vsekakor morate. Let nad kukavičjim gnezdom spremlja bolnike v Oregonski duševni bolnišnici. Vlada mu hladnokrvna in ostra medicinska sestra Ratched, vse pa zmoti prihod novega pacienta – McMurphyja. Je bahavi prevarant s hudomušnim nasmehom in veliko duhovitostjo, ki se v imenu vseh pacientov odloči kljubovati njenim pravilom. Njegov boj spremljamo skozi oči poglavarja Bromdena, na videz nemega napol Indijanca, ki razume McMurphyjev junaški poskus boja proti silam, ki ga držijo v ujetništvu.
Bodite v koraku
s trendi
Prijavite se na novice Journal.
Živalska farma, George Orwell
Dva najbolj znana romana Georgea Orwella sta zagotovo 1984 in Živalska farma. Danes izpostavljamo slednjo, ki obsega manj kot 200 strani. Čeprav morda ni enostavno branje in je polno metafor, boste Živalsko farmo prebrali hitro. Lastnikovo kmetijo prevzamejo izčrpane, trpinčene živali. Zaradi gorečega idealizma in privlačnih sloganov so se odločili ustvariti raj, kjer bodo vladali napredek, pravičnost in enakost. Dogovorjeno ureditev pa na kmetiji sčasoma zanemarjajo. Živalska farma je nastala kot odgovor na stalinistično Sovjetsko zvezo, v kateri so vladala drugačna načela od javno proklamirane svobode in enakosti.
Krasni novi svet, Aldous Huxley
Roman iz prve polovice 20. stoletja nas popelje daleč v prihodnost. Svetovni nadzorniki so ustvarili idealno totalitarno družbo. Zahvaljujoč pametni uporabi genskega inženiringa, pranju možganov, rekreativnemu seksu in novemu zdravilu, ki ponuja takojšnjo blaženost brez stranskih učinkov, so vsi stanovalci zadovoljni potrošniki. Zdi se, da je Bernard Marx edini, ki čuti čudno hrepenenje po pobegu od programirane sreče in užitka. Morda je zdravilo za njegove težave obisk enega redkih preostalih divjih rezervatov, kjer je mogoče živeti stari, čudoviti, nepopolni način življenja. Krasni novi svet danes velja za mojstrovino.
Foto: Pexels, arhiv založb