Journalovo priporočilo: Te romane dodajamo na seznam obveznih prebranih knjig te pomladi
Journalovo priporočilo: Te romane dodajamo na seznam obveznih prebranih knjig te pomladi

Journalovo priporočilo: Te romane dodajamo na seznam obveznih prebranih knjig te pomladi

V sodobni literaturi pogosto naletimo na romane, ki nas popeljejo preko meja vsakdanjosti. V svetove, kjer se bolečina prepleta z upanjem, drugačnost s sprejetostjo, osebne zgodbe pa z univerzalnimi vprašanji o identiteti, jeziku in pripadnosti. Pripravili smo seznam obveznega branja te pomladi in predstavljamo šest knjig, ki v zadnjem času burijo domišljijo bralcev in odpirajo pogovore o temah, ki jih pogosto raje pometemo pod preprogo.

Seznam obveznega branja

Samanta Hadžić Žavski: Še en vdih

Roman Samante Hadžić Žavski nas s svojo intimno zgodbo postavi v kožo protagonistke, ki se sooča z diagnozo ALS. Bolezen, ki kruto zareže v njen vsakdan, jo hkrati sili k poglobljenemu razmisleku o življenju, družini in neizgovorjenih čustvih. Preplet spominov, humornih trenutkov in neizprosne realnosti ustvarja pripoved, ki ne zdrsne v patetiko, temveč v bralcu pušča občutek topline, poguma in zavedanja, kako dragocen je vsak trenutek, ki nam je dan.

Še en vdih

Guadalupe Nettel: Gostiteljica

Mehika, otroštvo in občutek drugačnosti. Guadalupe Nettel v svojem prvencu mojstrsko preplete zgodbo deklice, ki v sebi nosi namišljeno bitje, s portretom Ciudada de Méxica – mesta, kjer se svet slepih in vidnih prepleta s podzemnim, skritim življenjem. Ana, glavna junakinja, nas popelje v svetove, kjer je meja med resničnim in domišljijskim zabrisana, njeno iskanje pripadnosti pa odseva univerzalno hrepenenje po sprejetosti.

Gostiteljica

Yoko Tawada: Razkropljeni po zemlji

Japonka Hiruko je ena izmed tistih likov, ki jih težko pozabimo. Potem ko je zaradi ekoloških katastrof izgubila dom, se znajde v Evropi. Tu skupaj z drugimi izkoreninjenimi posamezniki išče nekoga, s katerim bi lahko spregovorila v materinščini. Roman Yoko Tawada odpira teme migracij, jezika in identitete na subtilen in hkrati prodoren način. Ob tem pa nas uči, da so prav v brodolomih skriti zametki novih začetkov.

Razkropljeni po zemlji

Irena Svetek: Tam, kjer plešejo tulipani

V novem romanu Irene Svetek spoznamo ženske treh generacij, ki jih spremljamo od začetka 20. stoletja v Vršcu, skozi vojne vihre, politične spremembe in družinske razpoke. Avtorica se skozi osebno zgodbo dotika tem, kot so prenos travm, iskanje identitete in vztrajanje ljubezni kljub vsemu, kar življenje postavi na pot. Roman, ki nas popelje na potovanje skozi čas, a nas ves čas drži blizu srčnih tem, ki ostajajo večne.

Tam, kjer plešejo tulipani

Lena Kregelj: Zato sem torej prišla

Prvenec Lene Kregelj nas spomni, da so zgodbe največkrat skrite prav tam, kjer jih najmanj pričakujemo. V drobnih vsakdanjih trenutkih, na zmenkih, v službah, na ulicah. Avtorica z izostrenim občutkom za detajle in človeško ranljivost razkriva odnose, ki nas določajo, in situacije, ki so hkrati preproste in polne pomena. Knjiga, ki nas subtilno opomni, da je lepota pogosto v navidezno nepomembnih stvareh.

Zato sem torej prišla

Foto: Instagram @read.byamelia; @jurneesmollett; Beletrina

Naloži več
Zapri