Svetlobna gverila: Festival umetnosti, ki nočno Ljubljano spremeni v žarečo galerijo na prostem
Svetlobna gverila: Festival umetnosti, ki nočno Ljubljano spremeni v žarečo galerijo na prostem

Svetlobna gverila: Festival umetnosti, ki nočno Ljubljano spremeni v žarečo galerijo na prostem

Ljubljana bo med 23. majem in 14. junijem spet zaživela v svetlobnem sijaju. Mednarodni festival Svetlobna gverila, ki letos poteka že devetnajstič, v ospredje postavlja temo, ki se nas tiče vseh – motnje.

Umetnost, ki nas presune. Svetloba, ki osvetljuje neznano. In mesto, ki za tri tedne postane odprta galerija. Festival Svetlobna gverila se tudi letos vrača v Ljubljano z vrsto inovativnih svetlobnih instalacij in projekcij, razporejenih po različnih lokacijah mestnega središča.

Tema, ki vznemirja in odpira vprašanja

Motnje so rdeča nit letošnje izdaje. Umetnice in umetniki z vseh koncev sveta se lotevajo vprašanj, ki se tičejo sodobnega vsakdana – od fizičnih in prostorskih odklonov, prek družbenih anomalij, do psiholoških premikov. Svetloba postane medij raziskovanja in orodje interpretacije.

V času, ko si želimo predvidljivosti, nas vsakršna motnja hitro iztiri. A prav te prekinitve ustaljenega lahko sprožijo premislek, ustvarjalnost ali celo čustveno preobrazbo. Umetniška dela na festivalu to moč izkoriščajo z domišljeno estetiko, ki izziva percepcijo obiskovalca.

Svetlobni zemljevid Ljubljane

Epicenter festivala ostaja Galerija Vžigalica, katere okolica se v večernih urah spremeni v očarljiv svetlobni ambient. Program pa se širi tudi na druge točke: od Špice in Arheološkega parka Emona do AKC Metelkova mesto.

Instalacije so vsak večer na ogled med 21.30 in 23.30. Ob sredah in sobotah zvečer (ob 21.00) potekajo brezplačna vodstva s kolesi, ki obiskovalce popeljejo med najbolj izstopajoče postavitve. Ob sredah vas pred Vžigalico ob 21.30 čaka tudi plesni performans plesalke Alje Lacković, ki v sodelovanju s Plesnim teatrom Ljubljana ustvarja dialog med gibanjem in svetlobo.

Motnje kot umetniški navdih

Letos se v Galeriji Vžigalica predstavlja pester nabor umetnikov. Finski umetnik Antti Kulmala razmišlja o nepredvidljivosti mestnega gibanja, Nika Erjavec raziskuje vizualni šum in odpornost urbanih ekosistemov, ::vtol:: pa s kinetično svetlobno instalacijo tematizira prekinjeno komunikacijo.

Slovenska zvočna umetnica Ida Hiršenfelder in multidisciplinarna ustvarjalka Laura Adel s svojimi deli nadaljujeta razmislek o psiholoških in družbenih plateh motenj.

Festival, ki povezuje umetnost in mesto

Poleg razstav se festival ponaša tudi s produkcijskim laboratorijem, kjer pod vodstvom mentorjev nastajajo nova dela mladih ustvarjalcev. Letos se s svojimi prvimi večjimi projekti na prostem predstavljajo avtorji v sklopu cikla Supernove, ki napoveduje svežo generacijo svetlobnih umetnikov.

Na Trgu brez zgodovinskega spomina (AKC Metelkova) se 30. maja odpira tudi nova stalna postavitev, ki bo mesto obogatila še dolgo po zaključku festivala.

Naloži več
Zapri