

Za najbolj čaroben pohod te pomladi se odpravite na cvetočo Golico. Čaka vas bela odeja narcis
Ko se pomlad v polnem zamahu razlije čez slovensko pokrajino, nas v naravo vabijo čudoviti prizori, ki jemljejo dih. Med najbolj pravljičnimi kotički je zagotovo Golica s svojo okolico. Tam se travniki konec maja in v začetku junija odenejo v bele preproge dišečih narcis.
Le nekaj korakov iz urbanega vsakdana, nad Jesenicami, vas pričakajo Plavški Rovt, Planina pod Golico in Golica. Tam se gorski travniki vsako leto spremenijo v sanjsko kuliso, kjer se v vetru nežno pozibavajo zaščitene bele narcise. Mimogrede, domačini jih ljubkovalno imenujejo ključavnice. S svojo nežnostjo in subtilnim vonjem obiskovalce ne le očarajo, ampak jih tudi opomnijo, kako pomembno je naravo ohranjati neokrnjeno.
Čas cvetenja: kje in kdaj je Golica najlepša?
Čeprav so narcise na nekaterih nižjih predelih že v polnem razcvetu, višje ležeče planine še čakajo svoj trenutek. Najprej boste bele travnike našli v Plavškem Rovtu in Planini pod Golico, kjer se cvetovi že odpirajo. Na Golici same se bo razcvet zgodil nekoliko kasneje, saj višja nadmorska višina pomeni, da si narava tam vzame nekaj več časa.
Turistično društvo Golica ob tem svetuje, da pred obiskom spremljate vremenske razmere, saj ugodno sončno vreme lahko hitro prebudi še zadnje speče cvetove. Sprehod skozi cvetoče travnike v zgodnjih jutranjih urah ali pozno popoldne je še posebej čaroben, ko sonce mehko poboža bele cvetove.
Narcise so zaščitene: naravo občudujmo, ne uničujmo
Ob pogledu na bele preproge je težko zadržati navdušenje, a naj vas še enkrat prijazno opomnimo: narcise so zaščitena rastlinska vrsta. Njihovo trganje, ruvanje ali kakršnokoli poškodovanje je strogo prepovedano. Prav tako vas prosimo, da se med fotografiranjem ne uležete v cvetlične preproge, saj tako nehote uničite nežne rastline, ki potrebujejo celo leto, da znova zacvetijo.
Naj bo vaš obisk spoštljiv in naj za vami ostane le vaš nasmeh, ki ga bodo narcise izvabile na vaš obraz.
Pot na Golico: čudovit razgled in melodija Avsenikov
Če si želite še malo več pohodniškega izziva, se lahko odpravite do Koče na Golici, ki se nahaja na 1582 metrih nadmorske višine. Od tam vas pot vodi še naprej do vrha Golice, na 1835 metrih, kjer se vam odpre eden najlepših razgledov v Sloveniji. Na eni strani boste lahko občudovali razglede na avstrijsko Koroško, vse do Vrbaškega jezera in Celovca. Na drugi strani pa se vam bodo ponosno razkazovali Julijci ter Kamniško-Savinjske Alpe.
Planina pod Golico, od koder se najpogosteje začne vzpon, leži na višini 980 metrov. Pot do Koče na Golici vam bo vzela približno uro in pol zmerne hoje, nato pa še pol ure, če se odločite, da osvojite še sam vrh. Golica ni le naravni biser. Je tudi kulturni simbol, ki ga je v svoje melodije vtkal že Slavko Avsenik s svojo legendarno polko Na Golici.
Zakaj obiskati Golico prav zdaj?
V času razcveta narcis Golica zažari v posebni svetlobi. Široki travniki, prekiti z belimi cvetovi, vabijo pohodnike, fotografe in vse ljubitelje narave, ki si želijo doživeti nekaj edinstvenega. Če iščete sprostitev, navdih ali preprosto pobeg iz vsakdanjika, je ta čudovita planina prava izbira.
Ob tem pa je pomembno, da že vnaprej poskrbite za ustrezno opremo. Priporočamo udobno pohodno obutev, zaščito pred soncem in dovolj tekočine. Na Golici ni trgovin, zato je pametno, da ste pripravljeni na samostojen pohod.
Ne pozabite, najlepši spomini so tisti, ki naravi ne škodujejo. Vaša prisotnost naj bo tiha in spoštljiva – narava vam bo hvaležna.
Foto: Instagram @slovenian_landscape_beauties / @exploringslovenia