Najlepše naključje slovenskega morja: Skriti svet školjk pri Sv. Katarini
Najlepše naključje slovenskega morja: Skriti svet školjk pri Sv. Katarini

Najlepše naključje slovenskega morja:
Skriti svet školjk pri Sv. Katarini

Na skrajnem robu med morjem in kopnim, tam, kjer valovi poljubljajo obalo z nežno, ponavljajočo se zanko, leži kraj, ki ga na zemljevidu ne boste takoj opazili, a bo vaša duša zagotovo. Pokopališče školjk oziroma školjkina sipina pri Ankaranu je naravni pojav, ki združuje lepoto, tišino in presenetljivo zgodbo o tem, kako lahko človek nehote ustvari nekaj čudežno lepega.

Gre za edino tovrstno sipino v Sloveniji, ki je nastala po letu 1990, ko so v sklopu gradnje drugega pomola Luke Koper prečrpavali mulj z morskega dna na območje ob izlivu reke Rižane. Sčasoma je dež spral blato, morje pa je razkrilo tisoče školjk in polžjih hišic, ki danes prekrivajo ozko obalno sipino – povsem poetičen spomin na podvodni svet.

Pot do pokopališča školjk

Pokopališče školjk leži v zalivu Svete Katarine, med Ankaranom in Luko Koper. Če se pripeljete z avtomobilom, parkirajte ob manjšem nogometnem igrišču in marini. Od tam vas ob robu zaliva vodi stezica, ki se skoraj neopazno prelije v školjkino pokrajino – razgibano, svetlo, nepričakovano. Sprehod je kratek in nezahteven, a razgled je tisti, ki vas bo zadržal dlje.

Kaj vas tam čaka?

V resnici popoln odmik. Bela lupinasta tla pod prsti, morski veter, sol v zraku in občutek, da stojite na robu sveta. Med svedrovci, volki, slonovimi zobki in srčankami boste zlahka pozabili na čas. Vsaka školjka je delček tihe zgodbe o življenju pod morsko gladino – nežno, drobno umetniško delo narave.

Za tiste, ki radi raziskujete, velja tudi podatek, da so na tem območju odkrili kar 234 vrst mehkužcev. Školjkina sipina pa ni le estetski čudež, je tudi pomembno življenjsko okolje, kjer se zadržujejo številne ptice, hrošči in druge redke vrste.

Obisk, ki ga zlahka združite z drugimi obalnimi lepotami

Če si želite še več naravne lepote in miru, lahko obisk sipine združite z odkrivanjem širšega območja Strunjanskega naravnega rezervata. Sprehodite se ob klifih, obiščite Mesečev zaliv ali se ustavite na panoramski točki nad Debelim rtičem. Na voljo so tudi pešpoti med Koprom in Izolo, kjer se z vsakim korakom razkrije nov pogled na obalo in morje.

Foto: Instagram @slovenia.magic, @jozica_mojzer

Naloži več
Zapri