Skrivnostni gozdni slap, za katerega še niste slišali: Skriti slovenski pohorski biser
Skrivnostni gozdni slap, za katerega še niste slišali: Skriti slovenski pohorski biser

Skrivnostni gozdni slap, za katerega še niste slišali: Skriti slovenski pohorski biser

Skrit v bujnih, neukročenih gozdovih Pohorja se nahaja ena najbolj varovanih slovenskih skrivnosti – slap Veliki Šumik. Ta osupljivi slap se skupaj s svojim dvojnikom Malim Šumikom nahaja ob potoku Lobnica, globoko v zaščitenem pohorskem pragozdu. Ta odročna destinacija je kot nalašč za ljubitelje narave, ki iščejo mir in tišino v osupljivem naravnem okolju.

Popotovanje po pohorski divjini

Pohorje, ki leži v severovzhodni Sloveniji, je znano po prostranih gozdovih, mirnih pohodniških poteh in neokrnjenih potokih. Skozi to gosto divjino reže potok Lobnica, ki avanturiste vodi v miren pristan daleč od vrveža bolj priljubljenih slovenskih turističnih točk. Ena najbolj spektakularnih znamenitosti potoka je slap Veliki Šumik, ki se spušča skoraj 24 metrov globoko v slikovito sotesko. Slap je eden največjih in najmogočnejših v Sloveniji in je obdan z nedotaknjenim gozdom, zato je idealen kraj za počitek in sprostitev.

To območje Pohorskega gozda je ohranjeno kot pragozdni rezervat, kar pomeni, da je okolje v naravnem, divjem stanju. Pot do slapa ponuja zmerno zahteven pohod skozi goste gozdove, skupaj z možnostmi opazovanja redkih rastlinskih vrst in divjih živali. Ko se približujete Velikemu Šumiku, postane zvok deroče vode vse glasnejši in krepi pričakovanje, dokler končno ne pridete do dramatičnega slapa – osupljivega trenutka, zaradi katerega se trud več kot izplača.

slap šumnik pohorje
slap šumnik pohorje

Mali Šumik: Mali bratec

Malo stran od Velikega Šumika je njegov manjši, bolj umirjen brat Mali Šumik. Čeprav manj zmogljiv, je Mali Šumik prav tako lep, predvsem za tiste, ki imate raje bolj intimno okolje. Ti slapovi skupaj naredijo pohorsko divjino raj za pohodnike, fotografe in ljubitelje narave. Bujna okolica skal, pokritih z mahom, in visokih dreves ustvarja čarobno vzdušje, zaradi česar je popoln kraj za tiste posnetke, vredne Instagrama.

Pobeg v samoto

Zaradi oddaljenosti potoka Lobnice in slapov Šumik je pravi skriti biser. Daleč od turističnih množic je to območje relativno neodkrito, obiskovalcem pa ponuja občutek samote, ki ga v današnjem svetu redko najdemo. To je idealen kraj za odklop od vsakodnevnega dela, upočasnitev in preprosto bivanje z naravo.

S seboj prinesite fotoaparat ter preživite dan ob slapu. Ko se voda preliva čez skale in se sončna svetloba prelije skozi drevesa, se boste znašli v skoraj nezemeljski pokrajini. Ne glede na to, ali ste pohodnik, želen avanture, ali nekdo, ki se želi preprosto sprostiti v objemu narave, Veliki Šumik in potok Lobnica ponujata neponovljivo doživetje.

Kako priti tja

Pot na Veliki Šumik se začne v pohorskem gozdu pri vasi Ruše, ki leži blizu mesta Maribor. Pohod je dolg okoli 10 kilometrov in je srednje zahteven, z nekaj strmimi in neravnimi odseki, ki zahtevajo previdno navigacijo. Poskrbite, da boste nosili primerne pohodne čevlje in prinesli veliko vode, saj je teren ponekod lahko grob. Najboljši čas za obisk je spomladi ali zgodnje poletje, ko so slapovi najmočnejši zaradi taljenja snega z višjih leg. Jesen pa ponuja tudi očarljivo doživetje, ko se gozd spremeni v paleto bogatih, toplih barv.

Nasveti za obiskovalce

Bodite pripravljeni: Pohod na Veliki Šumik ni ležeren sprehod; to je izkušnja divjine. S seboj prinesite čvrste pohodne čevlje, ustrezne zaloge in občutek za avanturo.
Spoštujte naravo: Ker je območje del zaščitenega pragozda, je pomembno, da ne puščamo sledi. Poskrbite za ohranjanje okolja za prihodnje generacije, tako da odnesete smeti in se držite poti.
Ujemite trenutek: Ne glede na to, ali ste ambiciozni fotograf ali želite samo napolniti svoj vir na Instagramu s čudovitimi posnetki, megleni slap, obdan s starimi drevesi, nudi veliko priložnosti za dih jemajoče fotografije.

Potok Lobnica in slap Veliki Šumik nudita idilično zatočišče vsem, ki se želite potopiti v nedotaknjene naravne lepote Slovenije. S svojo osamljeno lokacijo, neokrnjeno divjino in osupljivo pokrajino je ta skriti dragulj kot nalašč za pustolovce in iskalce sprostitve. Spakirajte torej pohodniško opremo, vzemite dobro knjigo in se odpravite v pohorsko divjino odkrivat enega najbolj mirnih in fotogeničnih kotičkov Slovenije.

Zapri