

Ko se temperature dvignejo in sonce ogreje obalo, je čas, da poiščete svojo najljubšo vodno pustolovščino. Eden najbolj priljubljenih načinov aktivnega oddiha v vročih dneh je supanje – športna, a hkrati umirjena aktivnost, ki vas poveže z vodo, telesom in okoljem. In čeprav Slovenija nima dolge obale, ima zato toliko več čarobnih kotičkov, kjer lahko skočite na desko in doživite morje z nove, skoraj meditativne perspektive.
Supanje na slovenski obali je nekaj posebnega. Je sveže, sproščeno in razgledno doživetje, kjer vsaka veslaška poteza odpira nov pogled na sredozemsko arhitekturo, skrivne plaže in naravne znamenitosti, ki jih s kopnega pogosto niti ne opazimo. Ne glede na to, ali ste začetnik ali izkušen supar, vas čakajo lokacije, ki bodo navdušile z mirno vodo, lepoto in raznolikostjo.
Zakaj ravno supanje?
Supanje ali “stand up paddling” je v zadnjih letih doživelo pravi razcvet. Preprostost, ki skriva popolno telesno vadbo, združuje aktivnost in sprostitev na način, ki se dotakne tako fizičnega kot čustvenega ravnovesja. Ne gre le za šport. Gre za občutek svobode, ko gladko drsite po vodi, sami s svojimi mislimi ali v dobri družbi. Poleg tega pa je supanje ena najbolj trajnostnih in okolju prijaznih vodnih aktivnosti.
V Sloveniji imate to srečo, da lahko supate skoraj povsod. Na bo to na rekah, jezerih in seveda tudi na morju. In prav slovenska obala ponuja lokacije, ki vsako leto pritegnejo vse več ljubiteljev morja in narave.
Piran in Mesečev zaliv: Razgledna vožnja med klifi in mestom
Ena najbolj slikovitih poti za supanje na obali se razprostira med Piransko Punto in Mesečevim zalivom. Ta del obale je pravi razgledni album slovenskega morja. Ob vsakem zamahu z veslom se odpirajo novi pogledi, od zgodovinskega mestnega jedra Pirana do mogočnih strunjanskih klifov.
Mesečev zaliv, do katerega najlažje pridete prav s supom, velja za enega najlepših naravnih biserov slovenske obale. Z morja boste šele zares dojeli njegovo obliko, osamljenost in čar. Tisti, ki želite med supanjem pobegniti od mestnega vrveža in uživati v neokrnjeni naravi, boste tukaj našli idealno ravnotežje med tišino, razgibanim terenom in sproščenostjo.
Na poti se lahko ustavite tudi pod strunjanskimi klifi ali zaplavate ob robu naravnega parka, ki je znan po svoji mirni lepoti in zaščitenem okolju. Piran pa ostaja ikona obale. Mesto, ki ga je užitek opazovati tudi z morske gladine, saj s svojimi ozkimi ulicami in barvitimi pročelji ustvarja izjemno kuliso.
Obisk Izole z veslom v roki: Sup izlet do vseh osmih plaž
Izola ponuja čisto svojo različico morskega pobega. Obala je ravno prav dolga, da lahko na deski obiščete kar osem urejenih plaž, ki se nizajo od Bele skale pa vse do meje s Koprom. Ta vodna pot ni le raznolika, temveč tudi dovolj nezahtevna, da je primerna za začetnike in družine.
Čeprav so klasične izolske plaže dostopne tudi s kopnega, se z deske razkrijejo v čisto drugačni luči. Lahko se ustavite, zaplavate, se naužijete sonca ali pa preprosto opazujete, kako morje in mesto sobivata v poletnem ritmu. Sup si lahko izposodite na več točkah ob obali, pri tem pa izberete desko, ki ustreza vaši telesni pripravljenosti. Za začetnike je priporočljiva nekoliko širša in bolj stabilna različica.
Z nekaj truda in z dobro voljo se lahko v enem popoldnevu podate na pravi mini izlet in spoznate vse obraze Izole – od naravnih do arhitekturnih, vse s svojega supa.
Koper s supa: Mesto s povsem novo perspektivo
Koper, pogosto spregledan v primerjavi s Piranom ali Izolo, ponuja prav posebno izkušnjo, ko ga opazujete s sup deske. Park vodnih športov v Žusterni je odlično izhodišče, od koder se lahko odpravite na raziskovanje morske obale vse do starega mestnega jedra.
Supanje vam omogoča, da Koper vidite na povsem nov način. Brez prometa, brez gneče, brez vsakdanjega tempa. Mesto, ki skriva bogato zgodovino in lepo obnovljeno mestno jedro, je s supa videti skoraj kot kulisa.
Ankaran in Debeli rtič: Ko iščete mir in romantiko
Za konec pa še ena lokacija, ki očara predvsem tiste, ki si na morju želijo več miru, tišine in morda tudi kanček romantike. Ankaran ponuja čudovite sup poti okoli Debelega rtiča, ki vas peljejo mimo borovcev, ob klifih in mimo starih kamnitih obmorskih objektov.
Posebno doživetje pa je supanje ob sončnem zahodu – takrat ko se morje umiri, nebo zažari in vse, kar potrebujete, je samo še ravnotežje. To je tisti trenutek, ko se čas ustavi in ko vse, kar obstaja, ste vi, vaša deska in poletni veter.
Morda je slovenska obala dolga le nekaj deset kilometrov, a ponuja dovolj vsebin in raznolikosti, da se lahko na desko vračate znova in znova. Vsak zalivček, vsaka točka obale ima svojo zgodbo, svojo barvo, svoj značaj.
Supanje na slovenski obali ni zgolj šport ali poletna moda. Je način, kako stopiti korak bližje naravi, kako se povezati z morjem in kako doživeti obalo drugače. In prav zato vas vabimo, da letos poskusite nekaj novega ali pa znano doživite na nov način.
Foto: Instagram @danej.benulic, @portoroz.piran