Svetovni dan Zemlje: to so znamke in projekti, ki bodo z vašo pomočjo doprinesli k boljšemu jutri
Svetovni dan Zemlje: to so znamke in projekti, ki bodo z vašo pomočjo doprinesli k boljšemu jutri

Svetovni dan Zemlje: to so znamke in projekti, ki bodo z vašo pomočjo doprinesli k boljšemu jutri

Ob svetovnem dnevu Zemlje, 22. aprila, ko izkazujemo podporo varstvu okolja, vas želimo tudi na uredništvu Journala opomniti na nekaj navad, ki jih lahko v dobro planeta spremenite tudi sami. Predvsem, ko govorimo o potrošništvu, ima vsak posameznik možnost in izbiro, da z dobrimi praksami prispeva svoj delček k boljšemu jutri.

Modna industrija je po ocenah odgovorna za 10 % svetovnih emisij ogljika – več kot mednarodni leti in pomorski promet skupaj. Poleg tega prispeva kar 97 milijonov ton odpadkov letno. V zadnjih letih se vedno več govori o katastrofalnih vplivih, ki jih ima za naš svet proizvodnja oblačil, velikokrat pa spregledamo še eno področje življenja, kjer imamo moč vplivati na veličino odpadnega materiala. Proizvodnja pohištva prispeva k emisijam toplogrednih plinov s krčenjem gozdov, prispeva pa tudi k dodatnim emisijam s proizvodnjo, končno obdelavo, pakiranjem in pošiljanjem. Odpadno pohištvo proizvede čez 20 milijonov ton odpadkov letno, samo na ozemlju EU in ZDA.

Čeprav so vintidž in second hand trgovine pri nas že precej poznane pa je upcycling oz. kreativna prenova in ponovna uporaba, še precej nov pojem. Tokrat zato predstavljamo slovenske znamke in projekte, ki na inovativen način prenavljajo rabljena oblačila in pohištvo, ter z zanimivimi oblikovalskimi rešitvami konkurirajo sodobnim trendom.

1. Knof

Knof je več kot samo trgovina, je pravzaprav skupnost, ki se zavzema za iskanje rešitev za zmanjšanje in preprečevanje odpadkov. Poleg modnih trgovin in salonov pohištva organizirajo tudi dogodke s katerimi želijo ozaveščati o ponovni uporabi “odsluženih” kosov oblačil ali pohištva. Knof trgovine združujejo lokalno, vintidž, second hand, reciklirano, prenovljeno in ponovno uporabljeno, najdete pa jih v Ljubljani, Novem mestu in Krškem. Njihov salon rabljenega pohištva je največji v Sloveniji, nakupujete pa lahko tudi na njihovi spletni strani.

2. Made in Anselma

Če iščete etično, trajnostno in ekološko znamko v pravem pomenu besede, potem si poglejte univerzalne, uniseks in trajnostne modele Made in Anselma, ki uspešno kljubujejo modnim trendom. Vsa oblačila in modni dodatki so narejeni izključno iz dead stock, zavrženega blaga in ponujajo odlično alternativo hiperpotrošniškim modnim znamkam. Izdelava oblačil poteka etično in lokalno, podobno, kot so oblačila izdelovali pred mnogimi desetletji. Poleg trgovine v Ljubljani in na njihovi spletni strani organizirajo tudi različne tečaje, delavnice in sejme.

3. Center ponovne uporabe

Prvo socialno podjetje v Sloveniji, ustanovljeno leta 2012, s temeljnim ciljem reševati okoljsko in socialno problematiko je med privrženci upcyclinga že dobro poznan. Njihovi glavni nameni so zmanjševanje odpadkov, spodbujanje trajnostne potrošnje, krepitev lokalne skupnosti in podpora socialni vključenosti. V Centrih ponovne uporabe v Ljubljani, Rogaški Slatini, Ormožu, Slovenskih Konjicah in na spletu boste tako našli čudovite modne kose kot tudi pohištvo, elektroniko, dodatke za dom in tekstil, ki so sijajno obnovljeni in kreativno obdelani.

4. Zala Hrastar

Mlada modna oblikovalka Zala Hrastar, ki je pred kratkim magistrirala iz oblikovanja tekstilij in oblačil na Naravoslovnotehniški fakulteti v Ljubljani, s kreativnim mešanjem vzorcev starim oblačilom daje novo priložnost. Njena zaključna kolekcija “Vrtičkanje, Prtičkanje_ A Garden of Fabrics” raziskuje kontrastna razmerja med tradicionalnim tekstilom in sodobno kulturo. Med materiali za oblačila so se znašli tekstili za dom, od tkanih in digitalno potiskanih cvetličnih robčkov do kuhinjskih krp in ročno vezenih prtov. Zalino delo je prejelo nagrado za najboljšo študentsko kolekcijo na LJFW 2023, njene predelane kose pa lahko najdete tudi v LJFW shopu v Ljubljani.

 

5. Jugošik

Predelane vintidž svetilke, pohištvo in drugi stari predmeti, ki v nas zbudijo jugo-nostalgijo, nastajajo v studiu Jugošik. Vodi ga arhitektka in oblikovalka Nina Savič, ki s svojim izpiljenim očesom za estetiko, v odslužene relikvije preteklosti vnaša svežino, sodobnost in sentimentalno vrednost. Jugošik kosi v svojem bistvu niso ne vintidž, ne novi, so namreč sofisticirana fuzija obojega in mnogokrat dobijo povsem novo identiteto. Šik jugo kose najdete na spletni strani ali v Etsy trgovini.

6. Je.Re.Use

Jera pod znamko Je.Re.Use starine prenavlja v nove kose fine. Ker je navdušenka nad barvami in vzorci, mizice, omarice in predalnike rada pisano prenovi. Tako starinski kot retro kosi pohištva pod njenimi kreativnimi rokami dobijo povsem novo in zelo razigrano podobo. Je.Re.Use kosi pohištva bodo še posebej všeč tistim, ki imajo radi nekoliko bolj stiliziran slog, saj motivi in barve pogosto delujejo ornamentalno, tudi etno in orientalsko. Takšni kosi pohištva lepo dopolnijo rustikalne, boemske ali umetniške prostore, zanimiva popestritev pa so lahko tudi bolj očiščenim interjerjem.

Naloži več
Zapri