

V začetku maja se v Kinodvor vrača nekaj, kar si mora ogledati vsak ljubitelj filma: festival redko predvajanih slovenskih mojstrovin. Pod izbor programa se podpisuje Marcel Štefančič, jr., ki bo 2. maja ob 14. uri s filmsko strastjo odprl maraton izbranih klasik. Še posebej poseben bo format – vse projekcije bodo potekale s 35-milimetrskega filmskega traku, kar obljublja pravo kinotečno izkušnjo.
Slovenski filmi, ki jih vse preredko vidimo
Na velikem platnu boste lahko znova doživeli Balado o trobenti in oblaku (1961) Franceta Štiglica. Film subtilno prepleta motive iskanja in samote, poznane iz Fordovih Iskalcev, ter napoveduje temnejšo atmosfero kasnejših Scorsesejevih filmov. Festival pa prinaša še štiri briljantne naslove iz sedemdesetih let, obdobja, ko je slovenski film pogumno slikal družbene in človeške neuspehe.
Na ogled bodo Rdeče klasje (Živojin Pavlović, 1970), surova pripoved o brutalnosti revolucije in propadu ideala, ter Na klancu (Vojko Duletič, 1971), melanholična zgodba o dekli Francki, ki v svetu revščine zaman išče ljubezen in upanje. Nadaljevanje prinaša Maškarado (Boštjan Hladnik, 1971), enega najbolj drznih filmov slovenske kinematografije, kjer so tabuji rušeni z neizprosno močjo. Za konce pa še Vdovstvo Karoline Žašler (Matjaž Klopčič, 1976), intimen portret ženske, ujete med predsodke in lastne sanje.
Slovenski filmi sedemdesetih so odpirali vprašanja o prihodnosti naroda, neuspehu posameznika in družbenih spremembah, ki pogosto niso prinašale odrešitve. Številni junaki tistih zgodb so na koncu ostajali poraženi – brez ljubezni, brez prihodnosti, brez upanja. Filmi so neusmiljeno razgaljali Slovenijo kot prostor, kjer se sreča izmika in uspeh ostaja nedosegljiv.
Posebej izstopa Maškarada, ki še danes preseneča s svojo radikalnostjo. Boštjan Hladnik je v njej brez zadržkov prelomil s tabuji, seksualnost predstavil kot nekaj javnega in odprtega. Hkrati je opozoril na prikrite napetosti v družbi. Maškarada je bila pred svojim časom in še danes ostaja brez pravega naslednika.
Če si želite resničnega filmskega potopa v dušo slovenskega sedemdesetega desetletja, v vse njegove sanje, zgrešene ideale in boleče resnice, si rezervirajte 2. maj v Kinodvoru. Paket petih filmov lahko kupite že za 12 evrov, kar je še en razlog več, da se pridružite temu posebnemu filmskemu poklonu.
Foto: Instagram @kinodvor