

Pomladni april je v slovenskih knjigarnah minil v znamenju razburljivih zgodb, ganljivih življenjskih preobratov in navdihujočih premislekov. Lestvico najbolje prodajanih knjig, ki jo vsak mesec objavlja založba Mladinska knjiga, zaznamujejo domači avtorji in izjemni življenjepisi, ki so med slovenskimi bralci našli močan odmev. V nadaljevanju vas čaka aprilska knjižna lestvica knjižnih uspešnic meseca. Vsaka izmed njih ponuja edinstven pogled na življenje, njegove izzive in lepote.
Aprilska knjižna lestvica

David Zupančič: V mejah normale
David Zupančič, zdravnik in pisatelj, v svoji tretji knjigi ponovno stopa v središče bolnišničnega vsakdana, tokrat še bolj osebno. Z natančno izbranimi anekdotami in z iskrivim humorjem razgrne, kaj pomeni živeti v stalni napetosti med poklicno odgovornostjo in zasebnim življenjem. Knjiga odpira tudi bolj ranljive plati – razmišljanja o utrujenosti, negotovostih in smislu, ki ga iščemo v vsakdanu. Zupančič ostaja duhovit, topel in človeški – morda zato, ker piše, kot živi.

Simon Doma, Aleš Čar: Gringo Loco
Zgodba Simona Doma ni fikcija, ampak brutalno resnična izkušnja človeka, ki se je znašel v venezuelskem zaporu, daleč od doma, brez jezika, denarja in možnosti za umik. Knjiga razkriva, kaj pomeni preživeti v svetu, kjer veljajo drugačna pravila – pravila ulice, zapora, preživetja. Aleš Čar je zgodbo oblikoval v napeto, srhljivo in obenem ganljivo branje, ki odpira vprašanja o svobodi, zmotah in človeški vzdržljivosti.

Nik Škrlec: Pozabi vse, kar veš o spominu
Igralec in mojster pomnjenja Nik Škrlec z nalezljivim entuziazmom razlaga, kako si lahko prav vsak izboljša spomin. Knjiga je vse prej kot suhoparna razlaga možganskih procesov – napisana je z radovednostjo, iskrivostjo in toplino, obenem pa ponuja konkretne napotke, ki bralce vodijo do boljšega razumevanja spomina in samega sebe. Primerno za vse, ki si želijo zapomniti več – in pozabiti manj.

Carlos Báidez: Čudežni fant: Življenje in igra Luke Dončića
V biografiji Luke Dončića se prepletata šport in človeškost. Španski novinar Carlos Báidez sledi košarkarjevi poti od otroštva v Ljubljani do svetovne slave v NBA. Knjiga ne beleži le njegovih rekordov in naslovov, temveč razkriva tudi zorenje športnika, ki je s predanostjo in srčnostjo navdihnil generacije. Dončićeva zgodba postane zgodba o sanjah, ki jih je mogoče uresničiti z vztrajnostjo in strastjo.

David Zupančič: Znanost mirnega življenja
V tej knjigi Zupančič nastopa v drugačni vlogi – ne kot pripovedovalec bolnišničnih zgodb, temveč kot nekdo, ki išče notranji mir sredi vsakodnevnega kaosa. Knjiga temelji na znanstveno podprtih pristopih, a ostaja topla, človeška in dostopna. Bralce spodbuja, naj si vzamejo trenutek zase, naj zadihajo in ponovno vzpostavijo stik s seboj. Zupančič ne pridiga – ponuja izkušnje in vprašanja, ki odmevajo.

Irena Cerar: Svetišča narave: sedem tednov vseživosti
Irena Cerar se v tej izjemni knjigi poda v naravo – ne kot turistka, temveč kot čuječa opazovalka. V sedmih tednih obišče različne slovenske ekosisteme in jih doživlja z vsemi čuti. Njene zapise prepletajo osebne refleksije, pogovori z domačini, zgodovinski konteksti in literarni utrinki. Knjiga je počasno branje – a prav to je njena moč. Spomni nas, da narave ne opazujemo le z očmi, temveč jo doživljamo z dušo.

Petra Julia Ujawe: Najboljše šele pride
Kristina je ženska, ki ima vse – službo, zaročenca, varno prihodnost. A tik pred poroko se vse obrne. Ko spozna, da ni srečna, sledi impulzu in z neznancem pobegne v neznano. Roman Petre Julie Ujawe govori o tem, kako pogumno je lahko, ko se odločimo za svoje življenje – ne glede na pričakovanja okolice. Branje, ki je hkrati romantično in močno – in ki vas bo spomnilo, da včasih najboljše zares šele prihaja.

Jure Aleksič, Mojca Zvezdana Dernovšek: Notranji krokodil
Knjiga je poglobljena in ganljiva pripoved o terapevtskem procesu, ki se odvija med psihiatrinjo Mojco Zvezdano Dernovšek in avtorjem Juretom Aleksičem. Razkriva, kako krhka je meja med stisko in okrevanjem, in kako pomembno je, da si upamo poiskati pomoč. Zgodbe pacientov so prežete z bolečino, a tudi s svetlobo. Knjiga nas spodbuja, da duševno zdravje ne ostaja tabu, temveč postane del iskrenega dialoga.

Papež Frančišek, Fabio Marchese Ragona: Papež Frančišek – Življenje
V prvi avtobiografiji papeža Frančiška smo vabljeni na iskreno in ganljivo potovanje skozi ključne prelomnice njegovega življenja in zgodovine človeštva. Z globoko modrostjo in sočutjem pripoveduje o revščini, vojnah, ekologiji in iskanju pravičnosti – temah, ki jih ne vidi le kot duhovnik, temveč kot človek, ki je opazoval in soustvarjal svet, kot ga poznamo danes. Idealno branje za vse, ki iščejo upanje, širino in glas razmisleka v hrupnem svetu.

Kaja Kastner: Ajurveda: Vodnik za telo, um in dušo
Prvi slovenski vodnik po ajurvedi je nežno, a močno povabilo k življenju v ravnovesju. Z lokalnim pridihom in praktičnimi nasveti avtorica razgrinja, kako z ajurvedsko modrostjo okrepiti zdravje, počutje in notranji mir. Od dihalnih vaj do prehrane in ženskega cikla – to je knjiga, ki vas bo spodbudila, da se zavestno povežete s sabo in naravo.
Foto: Emka, Instagram @lise_frt