Bi se res morali bati retinola in zavreči vse izdelke, ki ga vsebujejo?
Bi se res morali bati retinola in zavreči vse izdelke, ki ga vsebujejo?

Bi se res morali bati retinola in zavreči
vse izdelke, ki ga vsebujejo?

“EU bo prepovedala retinol”, je naslov, ki smo ga lahko v drugi polovici leta zasledili v številnih medijih. Ampak to ni čisto res. Spet se je ustvarila povsem nepotrebna panika zaradi informacij, ki jih nekdo ni dobro in dovolj natančno prebral. Pa začnimo …

Ne, Evropska unija ne bo prepovedala retinola, ampak bo določila, koliko odstotkov smejo vsebovati izdelki za nego kože. Kar zadeva retinoide, retinil acetat, retinil palmitat, ne pa tudi retinaldehid, bo dovoljena koncentracija teh spojin 0,3 % v izdelkih za obraz in 0,05 % v izdelkih za telo. In to se ne bo zgodilo čez noč. Prehodno obdobje bo trajalo 36 mesecev, kar pomeni, da izdelki z močnejšimi koncentracijami ne bodo izginili s polic do leta 2026.

 

Je retinol nevaren?

Čeprav je to šele zdaj postalo novica, Evropska unija že nekaj časa spremlja raziskave o vitaminu A, katerega derivat je retinol. Tema je bila v središču pozornosti prvič leta 2019, ko je Odbor za varstvo potrošnikov razpravljal o novem predlogu zakona o varnih koncentracijah vitamina A. Ko bo predlog ratificiran, ga bodo morale države članice EU in Severna Irska vključiti v svoje zakone in predpise. Švica in Norveška se večinoma ravnata po zakonih EU.

Vendar je treba poudariti, da EU ni nikoli razglasila retinola ali vitamina A (niti drugih derivatov) za zdravju nevarnega. To dokazuje dejstvo, da je potrebovala veliko časa, da je pripravila ta predlog zakona.

Bi morali zavreči vse, kar vsebuje retinol?

Seveda ne. Ponavljamo, retinol ni niti nevaren niti ga EU ni razglasila za nevarnega za zdravje. Nasprotno, poudarjajo, da je varen, EU bo samo omejila uporabo določenih koncentracij retinola. Veliko je bilo napisanega o razlogih, zakaj se vse to zdaj dogaja, in podanih je bilo veliko napačnih informacij.

Razlog za nadzor koncentracije retinola v izdelkih pravzaprav nima nobene zveze z nego kože. Nekateri so pisali, da ga hoče EU regulirati, ker ga ljudje uporabljajo brez nanosa SPF in naj bi se zato povečalo število kožnega raka, kar ni res. Prav tako ni res, da bo retinol omejen, ker so ljudje uporabljali previsoke koncentracije in si s tem uničili kožo. Verjetno vam je jasno, da EU res ne zanima, kakšna je vaša dnevna rutina nege kože in ali pravilno nanašate retinol.

Zakaj torej novi predpisi?

Tisto, kar EU skrbi in zakaj so se odločili za ta korak, je dejstvo, da je zelo enostavno preseči priporočen dnevni odmerek vitamina A, ki ga zaužijemo peroralno. Pri normalni prehrani, predvsem v zahodnem svetu, zlahka pretiramo s količino. Obstaja namreč domneva, da preveč vitamina A zmanjšuje kostno gostoto, kar je še posebej nevarno za ženske v menopavzi, ki so tudi ciljna skupina za izdelke proti staranju z retinolom.

Če že imate izdelke z retinolom, jih lahko še naprej uporabljate kot prej. Gre za eno redkih sestavin, ki daje vidne rezultate pri zdravljenju aken in zmanjševanju gub ter izboljša teksturo kože. Česa takega seveda ne boste zavrgli, sploh če vidite, da vam dobro dene.

Kaj uporabiti po uvedbi sprememb?

Nekatere bo zdaj zagotovo zagrabila panika, saj številni verjamemo, da je retinol tista sestavina, ki nam je preporodila kožo. A prostora za paniko ni. Že obstajajo pametni izdelki nove generacije s formulami, ki ne vsebujejo visokih koncentracij retinola, a vseeno delujejo. Verjamemo, da bodo v to smer šli tudi drugi kozmetični giganti, saj imajo še dovolj časa, da razvijejo izdelke, skladne z regulativo, a učinkovite.

Za zaključek. Prvič, ne verjemite takoj vsemu, kar vidite na družbenih omrežjih. Drugič, ne zavrzite dragih izdelkov z retinolom. Tretjič, ne skrbite, retinol ne bo izginil.

Foto: Instagram (@lenamaiah, @shanigrimmond)

Naloži več
Zapri