Dehidracija ne poškoduje samo kože, ampak tudi celotno telo – kako prepoznati, ali ste dehidrirani
Dehidracija ne poškoduje samo kože, ampak tudi celotno telo – kako prepoznati, ali ste dehidrirani

Dehidracija ne poškoduje samo kože, ampak tudi celotno telo – kako prepoznati, ali ste dehidrirani

Poletje je letni čas, ko se z manj slabe vesti predajamo uživanju. Znanstveniki pravijo, da se to zgodi zaradi kombinacije dejavnikov, ki spodbujajo občutek sproščenosti in sreče. Večja izpostavljenost soncu nas tako napolni z vitaminom D, ki poveča serotonin, manj stresa in več svobode v urniku pa nam daje občutek miru in sproščenosti. Konec koncev že samo poletje povezujemo s pozitivnimi asociacijami, zato ni nič čudnega, da takrat počnemo stvari, ki jih sicer ne bi.

Za nekatere to pomeni iti ven do jutra, za druge uživanje specifične hrane, za večino verjetno tudi kakšen kozarček alkohola preveč.

dehidracija

Dehidracija ima vidne posledice

Uživanje, pa tudi občasno pretiravanje, ni problematično, če sicer skrbimo za zdravje svojega telesa. Alkohol in dolgotrajna izpostavljenost sončnim žarkom sta dejavnika, ki vodita v dehidracijo telesa. Takrat ne le, da je naša koža videti manj elastična, suha in siva, ampak se tudi počutimo bolj utrujeni in nimamo energije niti za vsakodnevne obveznosti.

Čeprav dehidracija ni življenjsko nevarna, saj jo je mogoče hitro ustaviti, so poleti in pri visokih temperaturah zanjo bolj dovzetne rizične skupine ‒ otroci, starejši in živali.

Iz tega razloga je toliko bolj pomembno ponoviti simptome dehidracije, da jo bomo znali čim prej ustaviti.

Kaj je dehidracija?

Dehidracija pomeni pomanjkanje ustrezne količine tekočine v telesu, torej stanje, ko telesu primanjkuje vode za pravilno delovanje. Voda je bistvenega pomena za številne vitalne telesne funkcije, vključno z vzdrževanjem telesne temperature, transportom hranil in kisika do celic, odstranjevanjem odpadnih produktov in vzdrževanjem ravnovesja elektrolitov.

Blago dehidracijo je običajno mogoče odpraviti s povečanim vnosom tekočine, v primeru hujše dehidracije, zlasti če so prisotni hudi simptomi, kot so zmedenost, hiter srčni utrip ali nizek krvni tlak, pa bo morda potrebna medicinska intervencija.

Kaj povzroča dehidracijo?

Vzroki za dehidracijo so različni. Večinoma gre za posledico prevelike porabe tekočine v telesu ob premajhnem vnosu s pijačo ali hrano v primerih, kot so ekstremna vročina, telesna aktivnost, povišana telesna temperatura zaradi okužbe ali druge zdravstvene težave.

Prav tako lahko na izgubo tekočine vplivajo bruhanje, driska in sončarica; slednja se najpogosteje pojavi poleti.

Dehidracija in osnovni simptomi

Utrujenost

Telo za vsakodnevno delovanje nujno potrebuje tekočino. Ko nam je primanjkuje, to vpliva na učinkovitost celotnega telesa, na primer, lahko moti celo spanje, dehidrirani ljudje naj bi spali manj čas in manj kakovostno.

Pomanjkanje hidracije pomeni slabšo telesno aktivnost in slabšo športno zmogljivost oziroma vadbo. Najprej se izrazi kot hitrejša utrujenost in manjša vzdržljivost.

Manj pogosto uriniranje in temen urin

Če v telo ne vnesemo dovolj tekočine, ne bomo imeli česa izločati iz telesa. Z uriniranjem izločamo toksine, kar je izjemno pomembno. Z manj vode v telesu posledično manj pogosto uriniramo, urin, ki ga izločimo, pa je izrazito rumen, temen in intenzivnega vonja.

Čeprav cilj ni prozoren urin (ampak bledo rumene barve), mora biti vsekakor bolj prozoren, uriniranje pa pogostejše. To je eden prvih znakov, da morate resno povečati vnos tekočine!

dehidracija

Suha koža, manje elastičnosti i više sivoga tona

Čeprav ste najverjetneje že vsaj enkrat doživeli dehidracijo na koži obraza, jo zlahka prepoznate tudi na koži telesa. Izdaja jo suha koža, ki jo pogosto spremljata luščenje in siv odtenek. Najbolj očiten znak pa je pomanjkanje elastičnosti, opazen zaradi številnih drobnih gubic na pregibih telesa.

Čeprav so suha koža telesa in razpokane ustnice lahko tudi posledica nekaterih drugih telesnih stanj, so največkrat znak bodisi splošne dehidracije telesa bodisi dehidracije kože.

Test, s katerim lahko sami preizkusite, ali gre za dehidracijo telesa, je, da uščipnete kožo na spodnjem delu roke ali trebuha in jo tako držite nekaj sekund. Ko jo spustite in če se koža hitro vrne v ravno lego, niste dehidrirani, če pa koža nekaj sekund ohrani dvignjeno obliko in se bolj počasi povrne, je to očiten znak dehidracije.

Glavobol

Ob pomanjkanju tekočine se poveča tudi verjetnost glavobola. Raziskave kažejo, da je z redno hidracijo mogoče blažiti simptome migrene oziroma na splošno zmanjšati pojav glavobola. Ker pomanjkanje tekočine pomeni tudi šibkost, je včasih dovolj že samo piti vodo in že preprečimo glavobol.

Slabost in omotica

V primeru slabe hidracije telesa je zelo verjetno, da boste občutili šibkost ali omotico, zlasti ko nenadoma vstanete ali sedete. Če se vam zdi, da bi se lahko zgrudili, ste resno dehidrirani.

Slaba koncentracija

Premalo pitja tekočine čez dan vpliva na vaše možganske sposobnosti. Dehidracija lahko pokvari splošno razpoloženje, pokvari pa tudi kratkoročni spomin, pozornost in koncentracijo. V resnejših primerih lahko povzroči povečano jezo ali agresijo.

Želja po sladkem

Ni zaman rečeno, da če ste lačni, najprej popijte kozarec vode! Občutek lakote je lahko močnejši, če ste dejansko dehidrirani in nujno potrebujete tekočino. To se zgodi zaradi jeter, ki potrebujejo vodo za sproščanje glikogena. V primeru, da je ni, iščejo dodatno hrano v upanju, da bodo potem lahko sprostila v kri glukozo, prepotrebno gorivo za naš organizem.

Čeprav se tedaj lahko pojavi želja po čemer koli, se največkrat pojavi po sladkarijah.

Žeja

Najpogostejši znak dehidracije je najbolj očiten – žejni ste! Čeprav se pri večini pojavi kot osnovna fizična potreba, nekateri (na primer starejši ljudje) žeje ne občutijo na tak način.

Kako zmanjšati možnost dehidracije?

Najlažji način, da ostanete hidrirani, je, da v telo vnesete več tekočine. To najlažje dosežemo tako, da imamo vedno pri sebi steklenico vode, ki jo redno dolivamo. Na splošno velja, da odrasla ženska potrebuje od 2 do 4 litre vode na dan, odrasel moški pa od 2,5 do 4 litre vode na dan.

V primeru, da ste bolni, je priporočljivo uživanje hrane, bogate z vodo ali elektroliti, kot so juha, zelenjavne enolončnice ter določene vrste sadja in zelenjave, kot sta lubenica ali kumara.

Upoštevajte tudi, da niso vse tekočine enake. Kava, čaj in alkohol nas hkrati dehidrirajo, zato je treba zraven popiti vsaj enako količino vode.

dehidracija

Kako se pametno hidrirati?

Odzovite se na žejo – že ob prvem občutku žeje posezite po kozarcu vode. Pravijo, da v trenutku, ko začutimo močno žejo, že imamo znake fizične dehidracije, zato je priporočljivo piti tudi takrat, ko ne čutimo velike žeje. Če ne marate same vode, ji dodajte meto, sadje in kumare, da tako dobite priokus, ki bo spodbudil željo po pitju.
‘Jejte’ vodo –ob vsakem obroku poskušajte ‘jesti’ hrano, bogato z vodo. Najboljši primer za to so predvsem lubenice, kumare, paradižniki, bučke, ananas, jagode …
Po telesni aktivnosti se hidrirajte – ne glede na to, ali je bila telesna aktivnost telovadba, fizično delo ali seks, je priporočljivo, da takoj po koncu spijete nekaj vode. Še posebej dobro je občasno poseči po pijačah, bogatih z elektroliti, kot je kokosova voda. Pazite le, da ne vsebuje preveč sladkorja!
Izogibajte se alkoholu – čeprav je tekočina, dehidrira telo. Tako kot kofein tudi alkohol deluje diuretično, kar pomeni, da pospešeno odvaja tekočino iz telesa. Pijte zmerno in pazite, da vnesete več vode.

Foto: Unsplash, Pexels

Naloži več
Zapri