Bi morali začeti piti tekoči klorofil? Raziskujemo, ali res deluje in ali je lahko nevaren
Bi morali začeti piti tekoči klorofil? Raziskujemo, ali res deluje in ali je lahko nevaren

Bi morali začeti piti tekoči klorofil? Raziskujemo, ali res deluje in ali je lahko nevaren

Če smo mislili, da smo pouk biologije nazadnje potrebovali v srednji šoli, nam TikTok vedno znova uspe dokazati nasprotno. Klorofil je namreč ena izmed udarnih tem na tem vsestranskem družabenem omrežju. In sicer za pitje!

Klorofilna voda, pa tudi tekoči klorofil sam, sta ena izmed tem TikToka, trend, kateremu se vsak dan pridružijo novi ustvarjalci. Seveda so tam navedene ugodnosti več kot privlačne. Klorofil se tako izkaže za zdravilo za praktično vsako tegobo in le kdo si ne bi želel razstrupiti telesa, zmanjšati akne ali vetrove?

Toda koliko lahko tekoči klorofil v resnici naredi in kaj je le videno, ne pa tudi znanstveno dokazano? Žal je večina tega še vedno črna luknja. Spodaj smo raziskali vse, kar morate vedeti o tekočem klorofilu.

Kaj je tekoči klorofil?

Tekoči klorofil je prehranski dodatek, ki vsebuje izvleček klorofila iz rastlin. Če ste pozabili, je klorofil ključni pigment v fotosintezi, procesu, pri katerem rastline absorbirajo svetlobo in jo pretvorijo v energijo za rast. Odgovoren je tudi za zeleno barvo listov rastlin.

Tekoči klorofil se običajno pridobiva iz zelenih listnatih rastlin, kot so lucerna, špinača, kopriva in ječmen, najpogosteje pa v sintetični obliki, derivatu klorofilin. Sledni naj bi se bolje absorbiral v telesu, saj se veže na primer na baker namesto na magnezij. Zaužijemo ga tako, da ga dodamo vodi, soku ali drugim pijačam. Na voljo je v različnih koncentracijah in okusih, čeprav ga presenetljivo sam po sebi praktično nima.

Kaj je klorofilna voda?

Klorofilna voda je voda, obogatena s klorofilom, največkrat v tekoči obliki. Pripravite jo lahko tako, da sveže rastline, običajno listnato zelenjavo ali alge, namočite v vodo, ki jo nato filtrirate, da dobite zeleno raztopino, obogateno s klorofilom. Z alternativami, ki jih ponuja tržišče, lahko pripravite klorofilno vodo kar doma, in sicer v le nekaj sekundah. Dovolj je, da v vodo kapnete nekaj kapljic tekočega klorofila – in to je to!

Klorofilno vodo lahko pijete ali pa uporabite v številnih receptih, kar se priporoča za podporo telesnemu zdravju. Poleg tega je prisotna tudi v kozmetiki, izdelkih za ustno higieno in nego kože, saj ima antioksidativne in protimikrobne lastnosti.

Kakšne so prednosti klorofilne vode?

Klorofilna voda je trenutno izjemno priljubljena in ima veliko število zagovornikov, ki trdijo, da klorofil rešuje najrazličnejše zdravstvene težave. Tako naj bi odpravljala telesne vonjave, pomagala pri hujšanju in bojda celo pri zdravljenju raka. Dosedanje raziskave so precej omejene in večina teh trditev ni znanstveno dokazanih. Navajamo nekaj bolj verjetnih koristi klorofilne vode, ki bodo kmalu podrobneje raziskane.

  • Antioksidativno delovanje – klorofil je močen antioksidant, kar pomeni, da pomaga telesu v boju proti prostim radikalom
  • Izboljšanje prebave in zmanjševanje napenjanja – klorofil naj bi deloval kot prebiotik, ki pomaga ohranjati črevesno mikrofloro, hkrati pa absorbira pline
  • Ustna higiena – klorofil deluje protimikrobno, zato pomaga pri boju proti bakterijam v ustni votlini
  • Razstrupljanje – klorofilu pripisujejo sposobnost vezave toksinov in težkih kovin, s čimer pomaga izločati telesu škodljive snovi

Ima klorofilna voda stranske učinke?

Domnevno niti tekoči klorofil niti klorofilna voda ne moreta povzročiti nobenih zdravstvenih posledic. Tudi v velikih količinah možnost toksičnih učinkov ni omenjena. Vendar morate biti previdni v več situacijah …

Najprej, če ste noseči ali dojite, se posvetujte s svojim zdravnikom, preden vzamete ta prehranski dodatek.

Jemanje klorofila in bakra v obliki prehranskega dodatka je obremenjujoče za vaše telo, lahko pride do toksične doze bakra.

Klorofil lahko ob rednem jemanju brez prekinitev poveča občutljivost kože na sončno svetlobo, zato se mu poleti raje izogibajte in obvezno nosite zaščito pred soncem. V kombinaciji z zdravilom, ki že samo po sebi spodbuja občutljivost na sonce, bi lahko dobili resne UV-poškodbe kože.

Nenazadnje, vpliv klorofilne vode na nekatere je ravno nasproten od oglaševanega. Natančneje, lahko povzroči krče, šibkost, slabost, bruhanje in drisko. Temu se lahko izognete tako, da se pred jemanjem tega prehranskega dodatka posvetujete z zdravnikom.

Se sploh splača piti tekoči klorofil?

Klorofil vnašamo v telo tako rekoč vsak dan z uživanjem rukole, špinače, peteršilja in podobnih živil. Zadovoljivo dozo klorofila lahko dobimo že z ustrezno prehrano, kar vsekakor prispeva k zdravju, vendar le, če pijete dovolj vode, se gibate in jeste zdravo!

Zaključek

Na splošno se strinjamo, da rastlinski derivati dobro vplivajo na zdravje ljudi. Pri klorofilni vodi pa je pomembno poudariti, da bodo največjo razliko občutili tisti, ki se sicer ne prehranjujejo preveč uravnoteženo oziroma jedo premalo (če sploh kaj!) zelenjave. Vse druge trditve zahtevajo več znanstvenih testiranj.

 

Foto: Unsplash, Pexels, Instagram (@smearcrush)

Naloži več
Zapri