Popeljemo vas v največji evropski (brutalistični) dom uprizoritvenih umetnosti: Kaj bi morali vedeti o Barbicanu
Popeljemo vas v največji evropski (brutalistični) dom uprizoritvenih umetnosti: Kaj bi morali vedeti o Barbicanu

Popeljemo vas v največji evropski (brutalistični) dom uprizoritvenih umetnosti: Kaj bi morali vedeti o Barbicanu

V Barbican Centru na svojem Instagram profilu pravijo #MondaysAreBrutal. In čeprav to velja na več različnih pomenskih ravneh, je ta oznaka, ko govorimo o tej londonski ustanovi, še posebej natančna. Njene dni je namreč krojila precejšnja mera surovosti – umetniške seveda, ki je bila posledica arhitekturnih odločitev treh prvotnih ustvarjalcev, ki so jo obsodili na najboljšo arhitekturno surovost.

Chamberlin, Powell in Bon se nikoli niso razglašali za privržence te estetske ideologije. Pri načrtovanju Barbicana so iskali rešitev, ki bi zadovoljila potrebe prebivalcev Londona – ki je bil v zgodnjih osemdesetih letih prejšnjega stoletja kompleks gledališč in kinematografov, knjižnic, umetniških galerij, zimskih vrtov, pisarn, restavracij in trgovin. In tako je bilo – Barbican.

Sivi betonski bloki

Vsi, ki poznajo Beograd in nekatera druga srbska mesta, vedo, kaj pomeni brutalizem. Čeprav to ni dovolj, da bi nas uvrstili med strokovne poznavalce stila, je to precejšnja prednost v primerjavi s prebivalci nekaterih drugih evropskih mest. Zato lahko z ostrim očesom za betonske konstrukcije mirno rečemo, da Barbican zadovoljuje naše brutalistične vzgibe. Paleta je reducirana na sivo in rjavo, z detajli iz naravnih materialov ali zelenim sijajem rastlin, ki nasprotujejo trdnosti osnovne strukture.

Prostor umetnosti

Med temi bloki se nahaja največje evropsko središče uprizoritvenih umetnosti. Barbican kot pravi barbakan varuje kulturno dediščino Londona, edinstveno v svojem umetniškem izrazu. Center poleg odra najpomembnejših predstavnikov sodobnega ustvarjanja predstavlja kulturno podlago, na kateri se razvijajo novi, še neuveljavljeni glasovi, saj predstavlja cel kompleks uprizoritvenih in umetniških prostorov, kjer svojo platformo najdejo mladi in energični kreativci.

Barbican je povsem odprt za javnost, razen predstavitvenih prostorov seveda, ko so za predstave na voljo vstopnice. Lahko pa se po tej brutalistični arhitekturi, ki je sicer znotraj veliko bolj nežna in udobna, prosto sprehajate. Še posebej priporočamo obisk konservatorija, kjer se harmonično prepletata robustna arhitektura in bujna zelena džungla. Poleg tega lahko posedite in uživate v ambientu tudi v šestih različnih barih in restavracijah, ki so znotraj kompleksa.

Foto: Instagram (@barbicancentre)

Naloži več
Zapri