

Tukaj živijo pravljice: Zakaj ne bi konec tedna obiskali najbolj čarobnega hrvaškega mesta?
Čarovnice, velikani, en velik zmaj in nesrečna ljubezenska zgodba – dobrodošli v Ogulinu, mestu, kjer pravljice niso izmišljene, temveč jih tukaj zares živijo. Nahaja se v Karlovški županiji, pod mogočnim Klekom, ob jezerih in gozdovih – Ogulin je destinacija, ki vas ne bo razočarala.
Ne glede na to, ali iščete vikend pobeg, družinski izlet ali aktiven oddih, vas Ogulin vabi, da vstopite v njegovo zgodbo.
Klek – gora iz legende in zibelka planinstva
Nad mestom se dviga Klek (1.181 m), gora z dramatičnimi obronki, ki skriva legendo o velikanu, za vedno okamenjenem v času. A Klek ni le mit – prav tukaj se je rodilo hrvaško planinstvo. Vzpon do planinskega doma vodi skozi gosto gozdno kuliso, nagrada pa je spektakularen razgled, ki v sončnem vremenu seže vse do Julijskih Alp.
Najpogostejše izhodišče za vzpon je vas Bjelsko. Pot Bjelsko–vrh Klek je ena najkrajših, a precej strma, vendar jo zmorejo tudi otroci. Do planinskega doma boste hodili približno eno uro, za tiste najpogumnejše, ki se želijo povzpeti vse do vrha, pa je potrebnih še dodatnih 30 minut hoje.
Zadnji del poti vključuje kratek, strm odsek, zavarovan z jeklenicami, zato ga ne priporočamo malim otrokom ali negotovim planincem brez spremstva.

Frankopanski kaštel – zgodovina, ki pripoveduje
V samem središču Ogulina, nad breznom, ponosno stoji kaštel iz 16. stoletja – neosvojljiva trdnjava družine Frankopan. Danes v njem domuje Domoznanski muzej Ogulin, ki poleg številnih zanimivih zbirk vključuje tudi spominsko sobo Ivane Brlić-Mažuranić. Med razstavljenimi predmeti najdemo bogato zbirko tehniških predmetov, fotografij, dokumentov ter zbirko razglednic in voščilnic.
Takoj ob Frankopanskem stolpu se nahaja tudi hotel Frankopan, v čigar restavraciji lahko poskusite več kot 30 vrst palačink.

Ivanina hiša pravljic in Pravljična pot – tam, kjer pravljice oživijo
Če ste kot otrok oboževali Šumo Striborovo ali Čudovite prigode vajenca Hlapića, vas bo navdušila Ivanina hiša pravljic – interaktivni multimedijski center, posvečen ustvarjalnosti Ivane Brlić-Mažuranić, ene najznamenitejših hrvaških pisateljic, rojene prav v Ogulinu. Skozi Pravljično pot lahko vstopite v notranjost čarobnega drevesa in tam prisluhnete pravljici. Srečali boste čarobno ogledalo, ki vam bo razkrilo vašo skrito moč.
Jezero Sabljaci – ogulinsko morje
Le nekaj minut vožnje iz središča Ogulina se nahaja jezero Sabljaci – umetno akumulacijsko jezero na toku reke Zagorske Mrežnice. To enajsto največje jezero na Hrvaškem domačini imenujejo kar »ogulinsko morje«, in če ga opazujete z razgledišča Prelesje nad vasjo Desmerice, se resnično zdi kot velik morski zaliv.


Šmitovo jezero – srce v gozdu in legenda o zmaju
V zeleni tišini gozda se skriva Šmitovo jezero – naravna pravljica, sestavljena iz dveh povezanih vodnih površin, Malega in Velikega jezera. Po legendi naj bi zmaj na tem mestu ugrabil dekle, ki ga je rešil sveti Jurij. Jezero je popolna izbira za piknik in sproščeno uživanje v naravi, nad njim pa stoji zmajeva skulptura – idealna kulisa za fotografijo.
Đulin ponor – ljubezenska drama, vklesana v skalo
Sredi Ogulina se razprostira Đulin ponor, ki navdušuje tako z zgodbo kot z razgledom. Skoraj 40 metrov globok ponor nosi ime po nesrečni Đuli, ki se je zaradi prepovedane ljubezni vrgla v brezno. Del je obsežnega jamskega sistema pod mestom, kamor ponikne tudi soteska reke Dobre. Če se bolje zazrete v stene nad ponorom, boste opazili profil moškega obraza, ki zre v temno odprtino – domačini pravijo, da Milan gleda, kam je izginila njegova Đula.


Ne glede na to, ali prihajate z družino v iskanju pravljice ali z nahrbtnikom na hrbtu v iskanju pustolovščine – Ogulin vas pričakuje z odprtimi vrati svoje zgodbe.
Foto: Domagoj Blažević, Dinko Neskusil, Igor Čepurkovski